Kremowanie miodu i jego zalety
Miód pszczeli występuje naturalnie w postaci płynnej (zwany patoką) lub stałej czyli skrystalizowanej (zwany krupcem lub pospolicie "scukrzonym"). Płynny miód ma wielu zwolenników, lecz nie pozostaje on w tej formie zbyt długo i po kilku tygodniach (maksymalnie po kilku miesiącach) przechodzi w formę stałą. Przywrócenie go do postaci płynnej wymaga podgrzania, co może wpłynąć niekorzystnie na właściwości zdrowotne miodu. Z kolei miód skrystalizowany zachowuje wszystkie naturalne właściwości, lecz bywa twardy i trudny w konsumpcji.
Idealnym rozwiązaniem powyższych niedoskonałości jest kremowanie miodu, czyli zmiksowanie go w celu mechanicznego rozluźnienia kryształków i nadanie mu konsystencji idealnej do smarowania nożem lub nabierania łyżeczką. Miód nabywa jednocześnie odrobinę "puszystości", co dodatkowo poprawia walory smakowe.
Kremowanie nie wpływa w żaden sposób na właściwości zdrowotne lub odżywcze miodu, a zmienia jedynie właściwości fizyczne. Ta technologia przygotowania miodu jest bardzo popularna w wielu krajach Europy Zachodniej i w Polsce także zdobywa wielu fanów.